| Nickname: | D.Bond |
| Achievements: | 11th Overall, 1st Fuel, 8th Design |
| Weight: | 363 lbs |
| Wheelbase: | 61″ |
| Track F/R: | 45″/45″ |
| Chassis–material: | 4130 steel tubular spaceframe |
| Chassis–weight: | 70 lbs |
| Suspension and Brakes: | Swept unequal length double A-arm, Anti-roll bar / Independent push rod suspension |
| Tires: | Hoosier R25B 18×6-10 |
| Wheels: | 3 piece aluminum wheels with custom designed centers |
| Uprights: | Custom designed 6061 aluminum uprights |
| Shocks: | Öhlins |
| Springs: | Hyperco Springs |
| Steering: | Miltera Steering Rack |
| Calipers: | Brembo P2.34 |
| Rotors: | Custom designed ductile iron rotors |
| Drive Type: | 520 Chain, 2 speed sequential |
| Differential: | Drexler Differential |
| Axles: | Filament wound carbon fiber tube |
| Hubs: | 7075-T6 custom designed and machined with four 3/8-24 lug studs on a 2in BC |
| Engine type: | KTM 350 |
| Fuel: | 100 Octane |
| Induction: | NA |
| Compression Ratio: | 13.5:1 |
| ECU: | MoTeC M400 |
| Intake: | Custom carbon fiber intake manifold with 20mm intake restrictor |
| Exhaust: | Stainless steel headers Stock Muffler |
| Body–material: | Wet layup carbon-fiber |
| Body–mounting: | Gaffers Tape |
| Aerodynamics–Front Wing: | Two/Three element adjustable |
| Aerodynamics–Rear Wing: | Two element adjustable |