| Nickname: | “One Chainz” |
| Achievements: | 19th Overall, 5th Design, 5th Skidpad, 8th Business |
| Weight: | 315 lbs |
| Wheelbase: | 60″ |
| Track F/R: | 45″/45″ |
| Chassis–material: | 4130 steel tubular spaceframe |
| Chassis–weight: | 74 lbs |
| Suspension and Brakes–Type F/R: | Unequal length double A-arm, Anti-roll bar / Independent push rod suspension |
| Tires: | Hoosier LC0 10×6 |
| Wheels: | 3 piece aluminum wheels with custom designed centers |
| Uprights: | Custom designed 6061 aluminum uprights |
| Shocks: | Öhlins TTX25 / Penske 7800 |
| Springs: | H&R Formula 3 Springs / Eibach 1.625″ ID ERS |
| Steering: | Miltera Steering Rack |
| Calipers: | Brembo P2.34 |
| Rotors: | Custom designed ductile iron rotors |
| Wheel Bearing: | Two 35mm deep groove ball bearings per upright |
| Drive Type: | Two chains |
| Differential: | Drexler Differential |
| Axles: | Filament wound carbon fiber tube |
| Hubs: | 7075-T6 custom designed and machined with four 3/8-24 lug studs on a 2in BC |
| Engine type: | Swissauto 250 |
| Fuel: | 100 Octane |
| Induction: | NA |
| Compression Ratio: | 12.8:1 |
| ECU” | MoTeC M400 |