| Weight: | 481 lbs (wet) |
| Wheelbase: | 61″ |
| Track F/R: | 48.5″/47.5″ |
| Material: | 4130 steel tubular spaceframe with composite shear panel reinforcement |
| Chassis Weight: | 60 lbs |
| Track F/R: | Unequal length double A-arm |
| Tyres: | Hoosier 43162 13×6 front and13x7 rear |
| Wheels: | 3 piece aluminum wheels with custom designed centers |
| Uprights: | Custom designed 7075-T6 aluminum uprights |
| Shocks: | Penske 7800 |
| Springs: | Eibach 1.625″ ID ERS |
| Steering: | Woodhaven Industries 12:1 steering rack with Ackerman steering |
| Calipers: | Brembo P32G |
| Rotors: | Custom designed cast iron rotors |
| Wheel Bearing: | F: 2 SKF 6206 single-row deep-groove ball bearings / R: VW Rabbit |
| Drive Type: | Chain drive with 520 O-ring chain |
| Differential: | TRE Quaife Differential |
| Axles: | TRE axles |
| Hubs: | Custom designed 7075-T6 hubs |
| Type: | Suzuki GSXR-600 |
| Fuel: | 100 Octane |
| Compression Ratio: | 13.2:1 |
| Induction: | Naturally aspirated |
| ECU: | MoTeC M400 |
| Intake: | Custom carbon fiber intake manifold with 20mm intake restrictor |
| Exhaust: | Stainless steel headers with Coast Fab muffler |
| Material: | Wet layup carbon-fiber |