| Weight: | 272 lbs (dry) |
| Wheelbase: | 60″ |
| Track F/R: | 45″/45″ |
| Material: | 4130 steel tubular spaceframe |
| Chassis Weight: | 74 lbs |
| Track F/R: | Unequal length double A-arm, Anti-roll bar / Independent rear suspension, latitudinal monoshock |
| Tyres: | Hoosier LC0 10×6 |
| Wheels: | 3 piece aluminum wheels with custom designed centers |
| Uprights: | Custom designed 6061 alumnium uprights |
| Shocks: | Öhlins TTX25 / Penske 7800 |
| Springs: | H&R Formula 3 Springs / Eibach 1.625″ ID ERS |
| Steering: | Miltera Steering Rack |
| Calipers: | Brembo P32G |
| Rotors: | Custom designed gray iron rotors |
| Wheel Bearing: | Two 35mm deep groove ball bearings per upright |
| Drive Type: | Two chains |
| Differential: | Spool |
| Axles: | Uniaxial wound carbon fiber tube with a [+/-15,+/-45,0+/-45,+/-15] ply layup, 1.875in OD, and .120in wall thickness |
| Hubs: | 7075-T6 custom designed and machined with four 3/8-24 lug studs on a 2in BC |
| Type: | Swissauto 250 |
| Fuel: | 100 Octane |
| Compression Ratio: | 12.8:1 |
| Induction: | Naturally aspirated |
| ECU: | MoTeC M400 |
| Intake: | Custom carbon fiber intake manifold with 20mm intake restrictor |
| Exhaust: | Stainless steel headers with Coast Fab muffler |
| Material: | Wet layup carbon-fiber |