| Weight: | 625 lbs (wet) |
| Wheelbase: | 64″ |
| Track F/R: | 49″/48″ |
| Material: | 4130 steel tubular spaceframe |
| Chassis Weight: | 95 lbs |
| Track F/R: | Unequal length double A-arm |
| Tyres: | Hoosier 43162 13×7 |
| Wheels: | 3 piece aluminum wheels with custom designed centers |
| Uprights: | Modified 1981 VW Rabbit |
| Shocks: | Penske 7800 |
| Springs: | Eibach 1.625″ ID ERS |
| Steering: | Porsche 914 steering rack with Ackerman steering |
| Calipers: | Wilwood Dynalite Singles |
| Rotors: | Custom designed cast iron rotors |
| Wheel Bearing: | F: 2 SKF 6206 single-row deep-groove ball bearings / R: VW Rabbit |
| Drive Type: | Chain drive with 520 O-ring chain |
| Differential: | Torsen University Special |
| Axles: | Modified 1981 VW Rabbit |
| Hubs: | Modified 1981 VW Rabbit |
| Type: | Suzuki GSX-R600 |
| Fuel: | 100 Octane |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Induction: | GT 12 Turbo |
| ECU: | MoTeC M4 |
| Intake: | Custom carbon fiber intake manifold with 20mm intake restrictor |
| Exhaust: | Equal length 1020 mild steel 4-1 header system with 2003 stock muffler |
| Material: | Wet layup carbon-fiber |